Co dalej z Bałtykiem?

Co dalej z Bałtykiem?

Czas, kiedy bałtyckie plaże są popularnym miejscem odpoczynku, dobiega końca z powodu zbliżającej się jesieni. Warto wiedzieć, że morze, nad którym chętnie odpoczywamy, boryka się z poważnymi problemami. Nad ich rozwiązaniem czuwa organizacja ekologiczna WWF Polska. Bez naszej pomocy to jedno z najmniejszych mórz świata czeka dalsza degradacja środowiska.

Bałtyk jest najmłodszym morzem na naszej planecie: Powstał ponad 10 tys. lat temu z wód topniejącego lodowca. Do początku XIX w. Morze Bałtyckie było bardzo czystym akwenem. Jednak podczas następnych dwóch stuleci zamienił się on w jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz świata. Jedynym miejscem, gdzie Bałtyk łączy się przez Morze Północne z Oceanem Atlantyckim, są wąskie cieśniny duńskie. W związku z tym wymiana wody w Bałtyku następuje bardzo powoli. Wszystkie wprowadzane do niego substancje pozostają tam przez ponad ćwierć wieku!

„Przejedzone” morze

Największym zagrożeniem dla Bałtyku jest eutrofizacja. Jej nazwa, którą należy tłumaczyć dosłownie jako „duża ilość pożywienia” (od greckich słów eu i tropy), wcale nie oznacza pozytywnego zjawiska. Morze dotknięte eutrofizacja jest jak organizm, który nie jest w stanie strawić spożywanego w nadmiernej ilości pokarmu i wskutek „przejedzenia” zamiera. Jej głównym powodem jest nadmierne nawożenie pól uprawnych azotanami i fosforanami – wypłukiwane przez deszcze wpływają do rzek, które przenoszą je do Bałtyku. Eutrofizacja jest przyczyną zamykania kąpielisk. Przesycona środkami chemicznymi woda „zakwita”. Na powierzchni tworzy się zielony kożuch wytwarzany przez toksyczne sinice, które powodują oparzenia skóry.

Do dzieła!

A co my możemy zrobić? Wybierajmy tych przewoźników promowych, z których statków ścieki są wylewane nie prosto do morza, ale zdawane w oczyszczalniach ścieków w portach. Jeśli żeglujemy, korzystajmy na jachtach z toalet chemicznych opróżnianych na lądzie, gdzie zostaną oczyszczone jak ścieki domowe. W domu warto wybierać środki do zmywarek, które nie zawierają fosforanów.

Ważną sprawą jest także ratowanie gatunków zwierząt, które zamieszkują Bałtyk. Foki lubią odpoczywać na brzegu, ale bardzo często przeszkadza im w tym nieodpowiedzialne zachowanie ludzi. Informujmy o każdej obserwacji foki na plaży, dzwoniąc do Błękitnego Patrolu WWF pod numer telefonu 795 536 009. W Patrolu WWF działają wolontariusze, którzy zostali przeszkoleni w zakresie udzielenia pierwszej pomocy ssakom morskim. Błękitny Patrol pomaga także ptakom morskim. Tym, co możemy jeszcze zrobić dla Bałtyku, jest wybór odpowiednich gatunków ryb. Ryby, które chętnie kupujemy, będąc nad polskim morzem musimy wybierać rozważnie, zdając sobie sprawę z faktu, że wiele gatunków jest zagrożonych. Warto mieć przy sobie kieszonkowy poradnik WWF „Jaka ryba na obiad”, który za darmo można pobrać ze strony ryby.wwf.pl. Można też wykorzystać WWF Poradnik na komórkę, dostępny na stronie wwf.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.