Podloga tarasu

Kącik wypoczynkowy jest niezwykle ważny, to właśnie tam będziemy przesiadywać najczęściej w okresie wiosennym oraz letnim, aż do jesieni, jeśli oczywiście pogoda na to pozwoli. Warto zatem pomyśleć co ma być na podłodze i czym ją wyłożyć, aby nikt się nie potykał, a całość wyglądała ładnie i estetycznie. Mamy kilka rozwiązań i wydaje się, że każde ma swoje plusy i minusy.

A może płyty betonowe?

Płyty betonowe mają jeden duży plus, bowiem są tanie i można je kupić prawie wszędzie. Są również trwałe, choć tak naprawdę mało efektowne. Jeśli zdecydujemy się właśnie na płyty betonowe, to można efekt poprawić układając je w odpowiedni sposób. Dużym urozmaiceniem będzie, jeśli pomiędzy ułożonymi płytami pozostawimy odstępy na jedną płytę lub mniejsze. Wolną powierzchnię możemy wysypać żwirem, lub wysiać tam trawę. Polną przestrzeń pomiędzy płytami możemy również wypełnić drobną kostką brukową, która przełamie monotonię. Jeśli mamy ziemię mokrą i jest ona w tym miejscu ciągle wilgotna, to musimy najpierw przygotować drobno kruszony kamień i wysypać go przed położeniem płyt. Całość należy dobrze ubić i wypoziomować.

Kostka brukowa to też dobry pomysł

Dziś produkuje się ją głównie z barwionego betonu, natomiast kiedyś była wytwarzana z granitu. Jej cena jest dość niska, za to kolory i wzory są bardzo urozmaicane. Jeśli połączy się kilka barw, to można uzyskać bardzo ciekawe wzory. Kostkę należy ułożyć na 15-sto centymetrowej warstwie piasku, grysu lub żwiru. Obrzeża można wykończyć krawężnikami, a szczeliny wysypać piaskiem.

Otoczaki i płyty kamienne

Ten pomysł wymaga trochę więcej zaangażowania i pracy. Nawierzchnie do tego pomysłu należy umocnić krawędzie, wylewając z betonu opaskę. Jeśli zdecydujemy się na płyty z kamienia naturalnego, to układa się je najczęściej na warstwie grysu, jeśli natomiast zdecydujemy się na otoczaki, to musimy je ułożyć na podsypce z piasku. Nawierzchnia placyku musi być równa, dlatego każda płyta lub otoczak musi być zagłębiony na tej samej wysokości.

Miejsce wypoczynkowe możemy ogrodzić drewnianymi belkami lub sztachetami PCV drewnopodobnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.