Alkoholizm to choroba całej rodziny

Alkoholizm to choroba całej rodziny i wszyscy są wciągnięci w ten problem. Jeżeli ktoś z członków rodziny pije, to cała rodzina doznaje szkody. Obraz rodziny dotkniętej alkoholizmem jest często drastyczny.

Dysfunkcjonalność rodziny z problemem alkoholowym nie pojawia się nagle. Możemy zaobserwować kolejne stadia tego procesu.

I etap-zaprzeczenie istnienia problemu zarówno przez alkoholika jak i przez rodzinę.

II etap-próba pozbycia się problemu. Wtedy rodzina ogranicza kontakty z otoczeniem, izoluje się, chroni swój zewnętrzny obraz, pomimo narastających konfliktów i awantur.

III etap-to faza chaosu-narastają problemy, jak i nieskuteczność w radzeniu sobie z nimi unika się rozmów, biernie poddaje się biegowi wydarzeń.

IV etap -tzw. reorganizacja- problem narasta, osoba uzależniona jest coraz bardziej agresywna, coraz bardziej dezorganizuje się życie rodziny. Następuje wtedy przejęcie przez niepijącego współmałżonka obowiązków Rodzina nie godzi się z dotychczasową sytuacją Osoba pijąca jest pomijana. Rodzina stara się żyć swoim życiem, niezależnie od problemu.

V etap-ucieczka od problemu. Jeżeli do tego czasu alkoholik nie poddał się leczeniu, nieuzależniony rodzic podejmuje próbę separacji lub rozwodu i stara się zapewnić rodzinie środki utrzymania.

VI etap-ostateczna reorganizacja rodziny. Podejmuje ona próbę nowego życia, ale już bez osoby pijącej. Następuje nowy podział obowiązków i zadań.

Przystosowanie społeczne osoby współuzależnionej.

Alkoholizm jest w naszym społeczeństwie rozpowszechniony i stanowi poważny problem natury medycznej i społecznej. Dotyczy nie tylko osoby uzależnionej od alkoholu, ale też wszystkich bliskich. Mówi się wręcz o współuzależnieniu. Cała rodzina doznaje szkody. Jest uwikłana w bolesny, uszkadzający! wir powstający wokół tego, który pije. Bardzo trudno wyrwać się z tego stanu. Jednak jest to możliwe, nawet jeśli osoba uzależniona nie podejmie leczenia. Spraw decydującą jest zrozumienie, że współmałżonek nie jest w stanie wyleczyć „swojego” alkoholika, że ma prawo ratować siebie i swoje dzieci.

Wychodzenie ze współuzależnienia to proc” zdrowienia w sferze uczuć, myślenia i zachowani^ Członkowie rodziny z problemem alkoholowym powinni podejmować różne działania po to, by pomóc sobie w trudnej sytuacji, by wyjść z cierpienia i zagubienia. Ważna jest świadomość, że nie muszą pozostawać z problemem w samotności. Mogą poszukać pomocy w poradniach odwykowych, które prowadzą nie tylko terapię odwykową dla alkoholików, ale też programy pomocy psychologicznej dla członków rodzin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.