USG Warszawa

Co musisz wiedzieć o ultrasonografii w warunkach przesiewowych

Ultrasonografia medyczna to inwazyjna technika obrazowania medycznego, zwana także ultrasonografią diagnostyczną. Służy do tworzenia obrazu struktur narządów wewnętrznych, takich jak mięśnie, ścięgna, kości, żyły, tętnice, a nawet narządy wewnętrzne. Jego głównym celem jest zlokalizowanie źródła nieprawidłowej anatomii lub wykluczenie złośliwości. Działa poprzez wykrywanie przepływu krwi w organizmie w celu wykrycia wszelkich nieprawidłowości w tkankach wewnętrznych, które mogą być obecne.

Cel badania ultrasonograficznego nie ogranicza się do diagnostyki nowotworów. Może też pomóc we wczesnym wykryciu i leczeniu wielu dolegliwości. Niedawne badanie ujawniło wykrywanie chorób serca, cukrzycy, a nawet choroby Alzheimera we wczesnych stadiach przy użyciu technologii ultradźwiękowej. Chociaż nie zawsze są to choroby śmiertelne, mogą powodować dyskomfort i ból w okresach codziennej aktywności. Mogą również zakłócać normalne czynności dnia codziennego, takie jak chodzenie lub wykonywanie podstawowych prac domowych.

W wielu przypadkach problemy zdrowotne można leczyć, zanim staną się poważne.

Badania ultrasonograficzne mogą wykryć stany i zaburzenia równowagi w ciele na długo przed tym, zanim dana osoba zacznie odczuwać objawy lub być tego świadoma. Badania te można stosować w połączeniu z tradycyjnymi testami diagnostycznymi, które można zastosować, jeśli diagnoza nie jest możliwa.

Na przykład badanie ultrasonograficzne wysokiego ciśnienia krwi może ujawnić dokładną lokalizację punktów nacisku. Może to pomóc skierować lekarza we właściwym kierunku, aby podjąć niezbędne działania. Kolejne badanie ultrasonograficzne wysokiego ciśnienia krwi może ujawnić objawy, które pacjent mógł zignorować. Chociaż wysokie ciśnienie krwi nie zawsze zagraża życiu, nadal istnieje ryzyko tętniaków, zawałów serca i udarów. Może również zakłócać normalne funkcjonowanie serca, prowadząc do potencjalnie śmiertelnych arytmii.

Badanie ultrasonograficzne jest również skuteczne w wykrywaniu problemów z sercem u pacjentów z rozrusznikami serca, wszczepionymi defibrylatorami oraz z problemami kardiologicznymi. Jest również używany do wykrywania niektórych rodzajów raka. Oprócz potwierdzenia diagnozy może również pomóc w zmniejszeniu ciężkości i objawów niektórych schorzeń, takich jak zastoinowa niewydolność serca i uszkodzenie zastawek serca. Ta technologia obrazowania może pomóc we wczesnej diagnostyce cięższych schorzeń, takich jak zatorowość płucna.

Jest również stosowany w wykrywaniu powikłań ciąży, takich jak mięśniaki macicy i ciąża pozamaciczna. guzy. Oprócz pokazania dokładnych lokalizacji wzrostu, może pokazać, czy wzrost się rozprzestrzenił.

Istnieją inne zastosowania obrazowania ultrasonograficznego, które nie są bezpośrednio związane z diagnostyką. Obejmują one wykrywanie nieprawidłowości płodu i wykrywanie infekcji, których objawy naśladują objawy chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak HIV i kiła.

Mimo że ultradźwięki mogą być używane do wykrywania chorób, takich jak rak piersi i jajnika, technologia ta nie była jeszcze szeroko stosowana do badań przesiewowych w tych stanach. Jednak niektórzy lekarze uważają, że technologia ultradźwięków może pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się tych chorób poprzez przenoszenie ich przez organizm podczas porodu. Dopóki istnieje dostęp może ostatecznie okazać się cennym narzędziem w walce z rakiem szyjki macicy i rakiem piersi. Jest również opracowywany w tej dziedzinie do diagnozowania cukrzycy.

Głównym problemem, jaki mają niektóre osoby przy stosowaniu ultradźwięków w badaniach przesiewowych, takich jak wysokie ciśnienie krwi, są koszty. Typowa procedura USG kosztuje setki dolarów, ale wiele szpitali pobiera tysiące dolarów za przywilej korzystania z tej technologii obrazowania. Jednak wiele osób nie ma ubezpieczenia, a koszty te mogą szybko się sumować. Ponadto większość osób poddawanych rutynowym badaniom lekarskim w gabinetach lekarskich, badaniach kontrolnych i na izbach przyjęć ponosi bardzo niskie opłaty za monitorowanie ciśnienia krwi za pomocą tej technologii.

Chociaż większość gabinetów lekarskich nie ma funduszy na dostarczenie tak zaawansowanego technicznie sprzętu, istnieje wiele klinik internetowych, które oferują tę technologię za rozsądną cenę. Koszty zależą od kilku czynników, w tym kosztów ogólnych biura dostawcy. oraz ilość sprzętu potrzebnego lekarzowi do wykonania badania. Zależy to również od tego, ile skanów należy wykonać i czy technik musi dokonywać wielu wizyt. Niektóre kliniki pobierają opłatę za godzinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.