Rola IT w biznesie

Liderzy rozwiązań sieciowych

 

Rynek producentów rozwiązań sieciowych jest dość ograniczony i zamknięty. Jednak na przestrzeni ostatniego roku nastąpiły zmiany. Tak naprawdę nie wiadomo, czy to tylko chwilowe tąpnięcie,czy może zapowiedź nowego ładu, zwłaszcza, że linia podziału producentów sprzętu sieciowego jest dość klarowna.

W segmencie dla odbiorców domowych i mniejszych firm na pierwszy plan wysuwają się TP-LINK, Netgear, D-Link, Cisco Linksys. Według raportu, który przygotowała firma analityczn In-Stat, liderem na świecie w dostarczaniu urządzeń służących do komunikacji bezprzewodowej oraz szerokopasmowej był na początku bieżącego roku TP-LINK. Producent kontrolował ok. 26 proc. rynku urządzeń do komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi oraz 21 proc. w kategorii produktów do komunikacji szerokopasmowej – modemów xDSL, bramek, routerów. W pierwszej trójce obu zestawień znalazły się także D-Link oraz Netgear.

Produkty sieciowe dla korporacji

Całkiem inaczej przedstawia się krajobraz na rynku, jeśli chodzi o asortyment sieciowy dla korporacji. Tutaj na pierwszym miejscu od lat uklasował się Cisco. Niektórzy analitycy żartują, że inżynierowie sieciowi kochają produkty Cisco, niemal tak jak ich żony buty Diora. Ale w ostatnim czasie w tej doskonałej firmie coś zaczyna się psuć. W połowie roku firma ta zapowiedziała zwolnienia 6,5 tys. pracowników, a byłoby to największe cięcie w historii firmy. Prestiżu producentowi wcale nie przynosi nieudana przygoda z kamerami Flip. A w październiku agencje informacyjne obiegła wiadomość, że zarobki Johna Chambersa spadły o 32 proc. Konkurencja poczuła wolę walki.. Po przejęciu 3C01TI mocno poszły w górę akcje HP. Obsługa informatyczna firm Poznań. W opublikowanym we wrześniu kwadrancie Gartnera, dla produktów sieciowych Enterprise wśród pierwszych na liście znalazły się Cisco oraz HP.

 

Co na to inni producenci?

Producenci, którzy jeszcze do niedawna ze sobą współpracowali, znaleźli się po dwóch przeciwnych stronach barykady. Duże ambicje ma Avaya po wchłonięciu części biznesowej Nortela. Producentowi utożsamianemu z systemami IP PBX oraz rozwiązaniami ujednoliconej komunikacji, bez odpowiedniego marketingu i edukacji rynku ciężko będzie zbliżyć się do liderów. Oprócz Avaya wyróżnia się także firma Brocade i Juniper Networks. Nota bene, dwaj ostatni producenci zostali zaliczeni przez Gartnera do wizjonerów. Dzięki ciekawym rozwiązaniom własnym i mądrym przejęciom trójka tych firm może odpowiedzieć na wszystkie potrzeby i wymagania klientów w dowolnym segmencie rynku. Wszystko wskazuje na to, że to koniec dominacji jednej firmy na rynku, na scenę wchodzą całkiem nowi gracze, którzy stanowić będą nie lada konkurencję. Dla klientów to nie jest przykra wiadomość, bowiem klienci i resellerzy mają większy wybór.

Zamieszczono w: Inne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.