Sprawdzaj opaski
Owady przed zimą lubią się chować w korze drzew. Niestety w ten sposób niszczą drzewa. Kłopoty, jakie sprawiają owady grasujące na drzewach, można znacznie ograniczyć, zakładając na pniach opaski z tektury falistej, w których chroni się wiele szkodników.
Zimą jest im tam zacisznie i ciepło. Jesienią trzeba co jakiś czas zajrzeć do ogrodu w celu kontrolowania opasek. Trzeba co jakiś czas kontrolować i wymieniać je na nowe, a te zdjęte z drzew po prostu spalić. Zimą warto opaski na drzewach obwiązać z zewnątrz warstwą folii, która ochroni je przed deszczem. Jeśli nie ma w podorędziu tektury falistej, można zrobić opaski ze zwykłej tektury podkładając pod nią cienką warstwę wełny drzewnej, albo wiórek, w których schronią się owady. Wczesną wiosną koniecznie trzeba zdjąć i spalić wszystkie opaski. W ten sposób uchronimy nasze drzewa w ogrodzie przed szkodnikami, które szukają schronienia przed zimą.
Sprawdzaj wiązania
W środku zimy trzeba zaglądać do ogrodu. Jeśli nie możemy tego robić codziennie, postarajmy się pójść tam co kilka dni. Mimo, że zabezpieczyłeś drzewka i krzewy przed zimą, może wydarzyć się coś, czego nie zdołałeś przewidzieć. W styczniu bardzo często silne wiatry zrywają osłony na drzewach, łamią rusztowania, na których jest rozpięta włóknina, przedzierają taśmy mocujące drzewka do podpórek. Wszystkie te szkody trzeba natychmiast naprawiać, bo nikt nam nie zagwarantuje, że nie przyjdą jeszcze większe wiatry i silniejsze mrozy. – ogrodzenia
Szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na wiązania na drzewkach. Jeśli się rozerwały to natychmiast trzeba je wymienić. Najlepiej kupić w sklepie ogrodniczym solidne paski gumowe, albo parciane stosowane przez profesjonalistów. Najlepiej rozejrzeć się za nimi już jesienią. Nie przywiązane drzewka mogą się nie tylko złamać, ale bardzo niebezpiecznie uszkodzić korę, gdy będą się obijać o słupek. Drzewa warto zabezpieczyć zanim przyjdą przymrozki, ponieważ owady chowające się pod korę przed mrozem mogą wyrządzić wiele szkód.
Strząsaj śnieg
Zimą nie należy odkładać strząsania śniegu z drzew i krzewów iglastych na później. Podczas obfitych opadów powinniśmy to robić nawet dwa razy dziennie. Szkodliwe dla roślin jest pozostawianie ciężkich czap, które szybko przymarzają do gałązek i potem trudno je usunąć.
Ponadto śnieg świeży można strząsnąć o wiele łatwiej. Najwygodniej jest to robić przy pomocy lekkiej miotełki z rafii, która nie uszkodzi gałązek rośliny. Pamiętajcie, że zimą gałązki iglaków są sztywne, często zmrożone i bardzo łatwo się łamią. Dlatego unikajcie strząsania śniegu przy pomocy kija, który nawet przy lekkim uderzeniu może przetrącić gałązkę.
Zmiatając śnieg z wyżej położonych gałęzi, nie zapominajcie o tych na dole, przysypanych
i niewidocznych w tym momencie. Są narażone na przydeptanie, a tym samym na złamanie.