Odzyskiwanie danych firma na ratunek.

Odzyskiwanie danych Podstawy odzyskiwania danych

Jeśli utraciłeś dane w wyniku ataku wirusa lub z innego powodu, musisz poznać podstawy odzyskiwania danych. Metody odzyskiwania danych są różne. Większość narzędzi do odzyskiwania danych działa na zasadzie analizy metadanych lub odzyskiwania surowego na podstawie znanej zawartości pliku. Czasami stosowane są obie te techniki. Aby dowiedzieć się więcej, kontynuuj czytanie. Poniżej wymieniono niektóre z popularnych metod odzyskiwania danych. Jeśli chcesz odzyskać utracone dane, wypróbuj te metody:

Sygnatury plików

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś odzyskać utracone pliki z zewnętrznego dysku twardego, prawdopodobnie zastanawiałeś się, jak działają sygnatury plików. Sygnatura pliku to wspólny wzorzec zawartości pliku, który pozwala programowi do odzyskiwania danych zidentyfikować go jako należący do określonego typu. Na przykład wiele plików png zaczyna się od ciągu „%0PNG”. Wiele plików MP3 zaczyna się od „ID3”. Te sygnatury plików informują oprogramowanie do odzyskiwania danych, że dane na dysku twardym należą do określonego typu pliku. Jeżeli udało Ci się odzyskać dane z pliku przy użyciu tej metody, jesteś na dobrej drodze do odzyskania danych.

Aby wykorzystać sygnatury plików do odzyskiwania danych, potrzebne jest narzędzie, które potrafi identyfikować różne typy plików, takie jak tekstowe, binarne i gif. Sygnatury plików można również definiować w języku skryptowym. Ułatwia to identyfikację uszkodzonych plików bez większych problemów. Dostępnych jest kilka programów do odzyskiwania danych wykorzystujących sygnatury, w tym kilka bardziej popularnych. Narzędzia te są dostępne za darmo w Internecie.

Sygnaturę można zdefiniować w celu dopasowania do typu pliku. Sygnatura może być zwykłym plikiem, specjalnym formatem pliku lub kombinacją obu. Sygnatury można zdefiniować na kilka sposobów. Można określić maksymalny rozmiar pliku lub użyć wyrażenia regularnego w celu określenia sygnatury pliku. Na przykład podpis niestandardowy można zdefiniować, importując plik skryptu w formacie *.ini. Po zaimportowaniu skryptu można go edytować w celu zdefiniowania szablonu podpisu pliku. W tym celu należy otworzyć okno dialogowe Edytuj szablon podpisu pliku i zdefiniować kryteria początkowe i końcowe podpisu.

Obrazy dysków

Obrazy dysków to popularny typ nośnika kopii zapasowych. Przyspieszają one odzyskiwanie danych i minimalizują ryzyko awarii urządzenia. Zaawansowana wywoływarka dysków w systemie UFS Explorer może być używana do bezpośredniego tworzenia obrazów, a także obsługuje obrazowanie dysków do celów tworzenia kopii zapasowych. Więcej informacji na temat uszkodzonych nośników cyfrowych można znaleźć w naszym przewodniku Jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku. Poniżej przedstawiono kilka innych metod odzyskiwania obrazów dysków. Można ich użyć do odzyskania danych, jeżeli zostały one usunięte, ale należy pamiętać, że obraz dysku to zbiór plików zapisanych na innym nośniku fizycznym.

Obraz dysku to pełna kopia zapasowa sektor po sektorze dysku twardego komputera lub zewnętrznego dysku twardego. Obraz dysku zawiera każdy plik znajdujący się w systemie i wiernie odtwarza wszystkie jego elementy. Kopia zapasowa pełnego obrazu chroni również informacje startowe i system operacyjny oraz dane. Zewnętrzny dysk twardy i program Acronis Cyber Protect Home Office umożliwiają utworzenie pełnego obrazu dysku w ciągu 20-90 minut. Obraz można również skopiować do sieci lub na napęd taśmowy.

Niektóre obrazy dysków są zbyt duże, aby można je było przechowywać na serwerze NAS. Dlatego właśnie obrazowanie dysków stało się tak popularne i jest tak ważne przy odzyskiwaniu danych. Podczas gdy większość rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych tworzy kopie zapasowe tylko plików użytkownika, obrazy dysków zawierają kompletne i dokładne kopie dysku twardego. Zapewnia to skuteczne odzyskiwanie danych, nawet jeśli system zostanie zmodyfikowany. Obrazów dysków można nawet używać do tworzenia kopii zapasowych nośników optycznych. Należy jednak pamiętać, że obrazy dysków przechowywane na dyskach NAS nie są tak bezpieczne jak dyski przechowywane w chmurze.

Klonowanie dysków

Jeśli dysk twardy jest uszkodzony lub uległ awarii, można użyć klonowania dysku w celu odzyskania ważnych danych. Procedura ta obejmuje skopiowanie całego dysku, w tym katalogu plików i sektorów. Po jej zakończeniu można przeprowadzić odzyskiwanie danych na skopiowanym dysku. Następnie można użyć tego obrazu dysku jako kopii zapasowej. Można go użyć ponownie, o ile zawiera tylko te dane, które są potrzebne do odzyskania utraconych danych.

Istnieją dwa rodzaje klonowania dysku: na poziomie plików i na poziomie bloków. Pierwszy z nich polega na otwarciu wszystkich plików na dysku źródłowym i skopiowaniu ich zawartości jeden po drugim. Ta metoda wymaga znajomości systemów plików na dysku źródłowym i docelowym. Ponadto system plików na dysku docelowym może być inny niż na dysku źródłowym. Inny rodzaj metody klonowania dysku to „transfer na gorąco”, który polega na kopiowaniu całej zawartości dysku, gdy pliki są otwarte. W tej metodzie dysk nie jest formatowany, a system operacyjny nie jest ponownie instalowany.

Jeżeli na dysku znajdują się uszkodzone sektory, oprogramowanie do klonowania dysków może pomóc w odzyskaniu z niego danych. Proces ten może potrwać kilka godzin, dlatego należy przygotować się na kilka dni oczekiwania. Po zakończeniu procesu klonowania można podłączyć nowy dysk do systemu i uruchomić z niego komputer. Niektóre systemy operacyjne wymagają wykonania innych kroków podczas klonowania dysku. Jeżeli jednak posiadasz dysk twardy z dobrymi sektorami, nadal możesz odzyskać swoje dane.

Odzyskiwanie obrazów dysków

Co to jest obraz dysku? Jest to kopia całego dysku logicznego lub fizycznego, przechowywana w postaci zestawu plików. Obraz dysku można utworzyć w celu odzyskania danych, jeśli plik został przypadkowo usunięty, a nie ma wystarczająco dużo miejsca, aby go przywrócić na inny dysk. A może przypadkowo przywróciłeś usunięte pliki na oryginalny dysk. W każdym przypadku odzyskanie usuniętych plików może być możliwe z obrazu dysku.

Oprogramowanie do odzyskiwania obrazów dysków może wykonywać wiele zadań. Na przykład może ono wykonywać jednoczesne transfery obrazów w celu zmniejszenia obciążenia sieci komputerowej. Jest to doskonała funkcja w przypadku dużych plików, których rozmiar może wynosić kilkaset megabajtów. Oprogramowanie może również tworzyć pod-obraz i wykonywać inne operacje odzyskiwania danych, takie jak formatowanie i zapisywanie danych na dysku fizycznym. W ten sposób można zaoszczędzić czas i pieniądze.

Po zapisaniu pliku obrazu dysku można odzyskać utracone dane znacznie szybciej niż w przypadku odzyskiwania całego dysku. Pliki obrazów dysków nie są jedynie zbiorami plików, ale dokładnymi kopiami surowych danych z urządzenia pamięci masowej. Plik obrazu dysku można utworzyć z dowolnego urządzenia pamięci masowej, a niektóre systemy operacyjne mają wbudowane funkcje montowania dysków wirtualnych. Jeśli dysk twardy nie działa prawidłowo, odzyskiwanie obrazów dysków może okazać się pomocne.

Awaria fizyczna urządzenia pamięci masowej

Fizyczna awaria urządzenia pamięci masowej może mieć kilka przyczyn. Typowe przyczyny to pożar, woda, wirusy i przegrzanie. Wysoka temperatura może uszkodzić poduszkę powietrzną między talerzami a płytą zapisującą, powodując utratę danych. Wstrząsy fizyczne i wibracje mogą również powodować dotykanie głowic dysku twardego do talerzy zapisujących, co prowadzi do utraty danych. W takiej sytuacji firma zajmująca się odzyskiwaniem danych może rozpocząć proces przywracania plików.

W niektórych przypadkach jedynym rozwiązaniem jest naprawa fizyczna. W takich przypadkach specjalista używa narzędzi i procesów do wymiany uszkodzonych elementów wewnętrznych. Proces fizycznej naprawy może tymczasowo naprawić dysk twardy, aby można było wydobyć dane. Ponieważ naprawa fizyczna może trwać bardzo długo, ta opcja zazwyczaj nie jest opłacalna, chyba że urządzenie pamięci masowej jest poważnie uszkodzone lub jego stan jest zbyt zły, aby można je było uratować. Naprawa fizyczna nie jest najlepszym rozwiązaniem dla każdego problemu z odzyskiwaniem danych.

Najlepszym sposobem na zachowanie ważnych danych jest regularne tworzenie ich kopii zapasowych. Specjalista ds. odzyskiwania danych może pomóc w przywróceniu plików nawet po fizycznej awarii urządzenia pamięci masowej. W zależności od stopnia uszkodzenia proces odzyskiwania danych może obejmować szereg procedur diagnostycznych. Większość specjalistów ma doświadczenie z awariami fizycznymi i odzyskiwaniem danych. Istnieje wiele rodzajów awarii fizycznych. Awaria fizyczna może być spowodowana fizycznym uszkodzeniem urządzenia pamięci masowej lub połączeniem tych dwóch czynników.

Odzyskiwanie metadanych

Gdy metadane pliku nie są obecne, program File Scavenger ucieka się do odzyskiwania surowego. Ta metoda działa dobrze w przypadku typów plików o unikalnych wzorcach danych. Na przykład pliki bitmapowe mają unikatowy nagłówek, który wskazuje początek i koniec pliku. Z kolei pliki PDF mają unikatowy wzorzec danych końca pliku. Nie jest to jednak metoda niezawodna. Jest to jednak świetna opcja w przypadku braku metadanych.

Pliki dzielą się na metadane i zawartość pliku. Metadane plików to informacje o usługach, które identyfikują każdy plik w systemie. Zawierają one nazwę pliku, lokalizację w magazynie oraz datę ostatniej modyfikacji. System plików musi znać te atrybuty, aby prawidłowo zlokalizować plik. Utrata metadanych może nastąpić w wyniku sformatowania dysku, awarii logicznej lub zwykłego usunięcia pliku. W takich przypadkach odzyskiwanie metadanych jest bardzo ważne. Może być ono wykorzystane do odtworzenia całej struktury folderów.

Celem podstawowej funkcji 3 jest odzyskiwanie nieprzydzielonych bloków danych w pliku. Kryterium to nie jest dobrze zdefiniowane dla systemów plików FAT. Na przykład system FAT zachowuje pierwszy klaster danych i długość pliku, ale nie metadane. Dlatego trudno jest przeprowadzić pełne odzyskiwanie metadanych na partycji z systemem FAT. Oprócz metadanych plików system NTFS ma także większy rozmiar niż FAT.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]