Odtwarzanie danych z macierzy RAID 0,1 nakłady oraz ewentualności.

Przywracanie danych z macierzy RAID Jak odzyskać dane z niedziałającego systemu

photo
Przywracanie danych z macierzy RAID

Przywracanie danych z macierzy RAID Odzyskanie RAID jest w zasadzie procedura przywracania danych z woluminu RAID do jednego dysku logicznego. Dzięki temu można łatwo odbudować uszkodzony wolumen RAID lub nawet usunąć uszkodzony dysk RAID z już istniejącej macierzy RAID. Nowoczesne techniki odzyskiwania danych z macierzy RAID zapewniają znacznie większą łatwość przywracania danych niż dotychczas. Jednym z przykładów jest odbudowa uszkodzonego dysku w normalnej konfiguracji pojedynczego RAID.

Skuteczne odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0,1

Termin „RAID” (skrót od redundant array disarray) odnosi się do rodzaju nierównoległej macierzy dyskowej w komputerach. Przywracanie danych z macierzy RAID https://ekrany-akustyczne.net/2021/08/12/niechybne-odtwarzanie-danych-z-macierzy-raid/ Koncepcja ta została po raz pierwszy opracowana przez producentów układów scalonych, którzy chcieli położyć kres wzrostowi cen nowych macierzy dyskowych. W odpowiedzi, producenci układów scalonych stworzyli pierwsze równoległe urządzenia pamięci masowej, do których dostęp można było uzyskać przez port szeregowy. Wczesne wersje wykorzystywały technikę zwaną „modem routing”, w której każdy host łączył się z magistralą hosta poprzez kartę adaptera. Później zaczęły pojawiać się kontrolery dla Raid on, które umożliwiały pojedynczemu urządzeniu fizycznemu pełnienie roli serwera, obsługującego wiele strumieni danych.

Tak odbywa się odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0,1

Nierównoległy komputerowy system pamięci masowej wykorzystuje wiele różnych redundantnych urządzeń dyskowych, które działają równolegle, nie dzieląc zasobów z innymi elementami sprzętu. Choć brzmi to idealnie, ma też kilka wad. Po pierwsze, systemy operacyjne, które opierają się na współdzielonych formatach dysków i sterownikach muszą być aktualizowane, gdy jedna maszyna zostaje zastąpiona bardziej niezawodną. Ponadto, ponieważ RAID może powodować utratę danych z powodu awarii urządzenia, niektóre firmy wolą stosować zarządzanie Raid oparte na urządzeniach. Technika ta polega na wykorzystaniu jednego kontrolera dla wszystkich redundantnych komponentów, ale nie współdzieli on pasma lub dysku twardego z innymi maszynami.

Zanim dasz do przywracanie danych z macierzy RAID

Istnieją dwa rodzaje technik odzyskiwania danych z macierzy RAID: Raid na pojedynczym dysku twardym oraz Raid na paskowych zestawach dysków. W konfiguracji Raid on, jeden fizyczny dysk twardy jest ustawiony jako główne urządzenie pamięci masowej. Każdemu dyskowi fizycznemu przypisana jest grupa talerzy zawierających dane. Jeden z dysków jest zawsze umieszczony przed lub za innymi dyskami twardymi, w celu maksymalnego wykorzystania przestrzeni.

W konfiguracji Raid on, oprogramowanie Raid Manager dzieli dostępne miejsce na talerzach dysku twardego, a następnie rozdziela transfer danych pomiędzy wszystkie urządzenia w macierzy. Taka konfiguracja jest również określana jako konfiguracja macierzy paskowej. Istnieje kilka korzyści wynikających z zastosowania konfiguracji Raid on do odzyskiwania danych. Po pierwsze, można zapobiec utracie danych, jeżeli konfiguracja Raid on zostanie zainicjowana przed awarią któregokolwiek z talerzy. Jeżeli jeden z uszkodzonych dysków zostanie zastąpiony innym, prawidłowo działającym dyskiem, utrata danych będzie ograniczona do dysku z danymi inercyjnymi.

Aby konfiguracja Raid on działała efektywnie, muszą być spełnione określone czynniki. Do komunikacji pomiędzy kartą Raid a komputerem hosta wymagany jest sprawny interfejs kontrolny, czyli PCMCIA. Innym czynnikiem, który może wpłynąć na skuteczność operacji odzyskiwania danych z dysków Raid jest problem z zasilaniem. Problemy z zasilaniem można rozwiązać poprzez sprawdzenie stanu zasilacza.

Co zrobić by odzyskiwanie danych z macierzy RAID 0,1 było skuteczne?

Istnieją różne sposoby, w jaki można odzyskać dane. W usłudze odzyskiwania danych z przewodnikiem, główny technik odzyskiwania danych wykorzysta zestaw specjalnych narzędzi do odzyskania danych, które zostały utracone w wyniku awarii logicznej, problemów z formatowaniem, problemów z zasilaniem i awarii dysku. Narzędzia te pobierają dane zarówno z dysku twardego, jak i z dysku z systemem operacyjnym. Istnieją pewne programy, które zostały opracowane, które pozwalają na odzyskanie danych, które zostały uszkodzone z powodu ataków wirusów, robaków, utraty danych i przypadkowych skasowań. Kompletne rozwiązanie wszystkich problemów związanych z systemami plików może być dostarczone tylko przez profesjonalistę IT.

Jeżeli masz starszy komputer z wbudowaną kartą Raid i tylko jeden dysk logiczny, możesz użyć prostej techniki, aby określić obecność i stan dysku twardego oraz kontrolera Raid. Metoda ta wymaga pomocy programu do sprawdzania sterowników urządzeń, który jest zainstalowany na komputerze. Program ten może określić, czy komputer potrzebuje nowego dysku twardego, czy nie. W większości komputerów nowy dysk twardy i odpowiadający mu dysk kontrolera oraz adapter gniazda wystarczą do normalnej pracy. Jednakże, w niektórych starszych modelach komputerów, może to wymagać płyty głównej z obsługą Raid, która jest fizycznie obecna w każdym laptopie, który jest przeznaczony do pracy lub użytku domowego. Istnienie karty Raid w laptopie może być zweryfikowane jedynie za pomocą programu do sprawdzania sterowników.

1 myśl na “Odtwarzanie danych z macierzy RAID 0,1 nakłady oraz ewentualności.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.