Iniekcja krystaliczna

Iniekcja krystaliczna

Pośród wszystkich sposobów na zabezpieczenie konstrukcji swoich domostw przed nagromadzaniem wilgoci, często wybierana jest z gamy różnych iniekcji, iniekcja krystaliczna. Czy jest to zawsze właściwe rozwiązanie?

Z wodą jesteśmy zaznajomieni wszyscy, nie możemy bez nie żyć. Stanowi podstawę całego funkcjonowania ludzi na tej planecie, a jednak nawet pomimo tej powszechności – wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z jej wielu niebywałych właściwości. Wszak tylko rtęć posiada większe napięcie powierzchniowe przy tak niskiej gęstości. Nie mamy problemu z wsadzeniem ręki do wody, a jednak jesteśmy w stanie położyć na jej powierzchni spinacz i nie zatonie.

Jedną z takich ciekawych i wielu przypadkach życiodajnych właściwości jest wsiąkanie kapilarne. Sprawia to, że woda w odpowiednio małych i wąskich kanalikach potrafi się przemieszczać, choć przecież sama nie wytwarza żadnej energii. Najprościej jest to wytłumaczyć na przykładzie ręcznika papierowego. Wystarczy umieścić w miseczce z wodą taki papier, a jego koniec gdzieś dużo wyżej. Po pewnym czasie całość będzie mokra. To właśnie dzięki niewielkim kanalikom i siłom kapilarnym woda przełamuje inne oddziaływania i niejako wbrew logice się wspina.

Identycznie działają ściany budynków. Zarówno cegły, pustaki, tynk, jak i beton – posiadają ogromną ilość niewielkich porów. Wystarczy niewielkie, acz regularne źródło wody, a ta znajdzie już sobie drogę w najdalsze zakamarki domostwa. Tutaj z pomocą przychodzi właśnie innowacyjne rozwiązanie Aquapol. Przewrotność tej metody polega na tym, że wykorzystuje te same mechanizmy i zjawiska, które powodują przemieszczanie się wody w kapilarach murów ku górze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.