Czym się różni druk cyfrowy od offsetowego

Czym się różni druk cyfrowy od offsetowego

Reklama i firma. Dwa słowa nierozerwalnie ze sobą połączone, które muszą funkcjonować wspólnie aby działalność mogła przynosić zyski. Nie ma firmy bez reklamy i nie ma reklamy bez firmy. Dlatego każdy prowadzący swój interes, chcący poszerzyć zakres swojej promocji, prędzej czy później uda się do drukarni i stanie przed wyborem pomiędzy drukiem offsetowym, a cyfrowym.

Druk offsetowy polega na naświetlaniu matryc, dzięki którym tworzony jest ostateczny wzór naszego materiału. Ta forma zapewnia nam zdecydowanie najlepszą jakość wydruku. Cena i opłacalność jest zależna w dużej mierze od wielkości zamówienia. Małe nakłady – nawet pomimo doskonałej jakości mogą okazać się nieopłacalne. Najlepiej korzystać z offsetu do druku masowego – jak ulotki, wizytówki, czy standardowe plakaty. Wszystko czego nasza firma potrzebuje dużo i może pozostać w niezmienionej formie na wiele wydruków.

Na przeciwnym biegunie stoi druk cyfrowy. Zamówienie dużego nakładu tą techniką bardzo mocno uderzy nas po kieszeni. Dodatkowo w porównaniu do offsetu posiada zauważalnie niższą jakość. Pojawia się więc pytanie – to kiedy w ogóle sięgać po tę usługę? Otóż sprawdza się ona doskonale we wszelkich materiałach personalizowanych. Takich w których chcemy nanosić zmiany w kolejnych seriach i nie musieć dopłacać do tworzenia specjalnej matrycy dla każdego wydruku z osobna. Przykład? Jeżeli nasza firma posiada wielu przedstawicieli i nasze ulotki mają posiadać różne dane personalne, oraz różne numery telefonów – wówczas wybieramy formę cyfrową. Możemy również numerować dokumenty, podmieniać nazwy miejscowości na plakatach i zdecydowanie częściej korzystać ze starszych już materiałów, wymagające jedynie drobnej korekty, którą wykona drukarnia Kraków.

Warto o tym wiedzieć, nawet jeśli korzystamy z usług firm zewnętrznych. Dzięki podstawowej wiedzy będziecie sami mogli dobrać odpowiednią formę wydruku, gdy wasza agencja reklamowa zwróci się do was z zapytaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.