Chore ciemierniki

Chore ciemierniki

Kiedy na liściach ciemiernika co roku pojawiają się bardzo brzydkie plamy to znak, że ciemierniki chorują. Szczególnie razi to jesienią i zimą, gdyż właśnie wtedy oczekujemy od tych roślin, aby nas cieszyły ładną zielenią. Na początku plam jest mniej i pojawiają się zwykle na ciemiernikach białych, potem plamy te są widoczne także na innych gatunkach. Można zauważyć, że obok dużych, zaokrąglonych, prawie czarnych plam, są przebarwienia liści składające się z drobnych, bardzo licznych plamek. Chorych ciemierników nie można pozostawić samym sobie, gdyż zainfekują inne rośliny np. rosnące w ogrodzie cebulki kwiatowe.

Co to za choroba ciemierników?

Ta choroba to typowa dla ciemierników plamistość liści spowodowana przez grzyby. Objawia się zarówno dużymi, jak drobnymi plamkami (punkcikami). Plamy mogą być bardziej lub mniej regularne, okrągłe albo podłużne. Rośliny należy opryskiwać jednym z następujących preparatów: Dithane M-45, Miedzian 50, Benlate, Topsin. Opryskujemy kilka razy w odstępie 2 tygodni. Spryskujemy nie tylko liście, ale także glebę. Na przedwiośniu, a jeśli trzeba, to także latem wycinamy wszystkie uszkodzone liście i zbieramy zbutwiałe resztki roślin, bo na nich są zarodniki choroby. Trzeba je spalić.

Plamistości liści sprzyja mokra, wilgotna pogoda i duże zagęszczenie roślin, wokół których nie ma przepływu powietrza. Jeśli w ubiegłych latach ciemierniki chorowały, to trzeba je pryskać, bo samo wycięcie chorych liści nie wystarczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.