Chcesz mieć konia? Spraw mu odpowiednie ogrodzenie!

Chcesz mieć konia? Spraw mu odpowiednie ogrodzenie!

Przeprowadzając się na wieś chcemy być przede wszystkim z dala od hałasu i zgiełku jaki niesie ze sobą wielka aglomeracja miejska. Ale prędzej czy później dochodzimy do wniosku, że „przydałby się ktoś na przyczepkę”. Jednym słowem zaczynamy myśleć o inwentarzu. Wielu miłośników wsi zauważyło, że dobrze komponują się w krajobraz wiejski konie. Zanim jednak dokonamy zakupu konia warto się co nie co dowiedzieć na temat tego zwierzęcia, aby później nie było z nim kłopotów.

Jakiego konia wybrać? – Ogrodzenia Farmerskie

Jeśli nie mieliśmy nigdy do czynienia z końmi, to raczej nie jest dobrze wybierać konia młodego. Przede wszystkim dlatego, że konia młodego trudno ułożyć. Zdecydowanie lepiej będzie jak przygarniemy konia starszego, który ma już ukształtowany charakter. Drugie pytanie, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć, to to czy będziemy na tym koniu jeździć. Jeśli tak, to powinien mieć on więcej niż 6 lat. Jeśli potrzebujemy konia tylko do towarzystwa, to dobrym rozwiązaniem wydaje się być koń na emeryturze lub np. Taki, który przeszedł jakąś kontuzję.

A może „koń do ogródka”

To żargonowe hasło dotyczy konia, który jest na emeryturze i może być naszym towarzyszem. A także do ozdoby. Jeśli chcemy nabyć konia do ozdoby, to przeanalizujmy wszystkie za i przeciw.

Ci którzy ten temat przerabiali wiedzą, że konia w ogródku tak całkiem trzymać się nie da. Koń w ogródku potrafi zdemolować dużo. Z reguły nie potrzebuje na to dużo czasu, wystarczy mu zaledwie jeden dzień.

Żywa kosiarka

Wśród miłośników przyrody znaleźli się i tacy, którzy w koniu postrzegali naturalną kosiarkę do trawy. Prawda jest taka, że konie potrzebują dużego pastwiska. Jeden koń potrzebuje 1-2 hektary. By trawa miała szansę odrastać najlepiej podzielić pastwisko  na kwatery. Wypasając konia, co jakiś czas trzeba go przeprowadzać do innej kwatery.

Konie w cieplejsze miesiące mogą spędzać na dworze całą dobę. Dzięki swobodzie, ruchowi na świeżym powietrzu będą się cieszyć dobrym zdrowiem. Taki koń nie ma kolek, które często dokuczają koniom stojącym w boksach.

Ile je koń?

Gdy temperatura spada do 5 stopni poniżej zera, wieje zimny porywisty wiatr, konie w dzień mogą być na wybiegu, ale noce powinny już spędzać w stajni, ponieważ są wrażliwe na niskie temperatury. Wtedy powinna się też zmienić dieta koni. Trzeba im urozmaicić jedzenie i karmić na przemian sianem i owsa. Zakładam jednak, że na jednego konia potrzeba zimą 5 kg siana i 2 kg owsa dziennie,  5 kg słomy do wyściółki boksu. Koń potrzebuje też oczywiście świeżej wody – od 10 do 40 litrów na dobę. Jego picie jest uzależnione od wilgotności powietrza i tego, czy je soczystą trawę, czy siano.

Jak zadbać o konia?

Ważną rzeczą jest odrobaczanie konia. Należy to robić 2 razy w roku, ale jeśli konie utrzymywane są w stajni, trzeba to robić częściej. Co 6-8 tygodni należy je zaprowadzić do kowala, który oczyści im kopyta, a te konie, które dużo pracują (na przykład chodzą w zaprzęgu), kowal podkuwa.

Kogo ma słuchać koń?

Konie to zwierzęta stadne, ważna więc jest dla nich odpowiednia hierarchia. Żeby dobrze układały ci się stosunki z koniem, musi on uznać twoją wyższość. Jest jedno przysłowie, które doskonale obrazuje ten stan rzeczy:
„Gdyby koń o swej sile wiedział, żaden by na nim nie siedział”.
Z koniem można się dogadać tylko dzięki swojej inteligencji, no i oczywiście jego chęci współpracy. Aby koń nam zaufał, należy codziennie go szczotkować. Konie bardzo to lubią i czasem stają obok siebie zębami delikatnie drapiąc sierść sobie nawzajem. To cudownie odpręża konia, stymuluje jego rozwój mięśni.

Zatem życie z koniem nie jest takie łatwe i musimy się z tym liczyć, że sprawiając sobie tak dużego pupilka zabierze on nam trochę czasu i będzie nas to trochę kosztowało. Z drugiej jednak strony czego się nie robi dla realizacji swoich marzeń….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.