Aranżacja balkonu

Aranżacja balkonu

Balkon to wyjątkowe miejsce w każdym mieszkaniu. Czasem zażywamy tam błogiego relaksu, a czasem jest miejscem spotkań z przyjaciółmi. Odpowiednia aranżacja balkonu sprawi, że nasz balkon stanie się oazą spokoju. Balkon powinien być nie tylko piękny ale i funkcjonalny. Najważniejszy jest wstępny projekt. Trzeba się zastanowić jak będzie on wyglądał z wnętrza mieszkania. Warto zastosować te same materiały co wewnątrz mieszkania, balkon będzie wtedy integralną częścią mieszkania. Na zewnątrz nie zawsze możemy ponieść wodze fantazji, gdyż większe zmiany na balkonie często wymagają zgody administracji budynku.

Wybieramy rośliny na balkon

Zanim wybierzemy rośliny na balkon zastanówmy się, jakie tam warunki panują. Kiedy jest najbardziej intensywne słońce, a kiedy cień. Nie bez znaczenia jest również powierzchnia balkonu, czy jest ona duża czy też nie. Jeśli stosunkowo niewielka to i rośliny które tam posadzimy powinny być niewielkie gabarytowo. Ile czasu spędzamy w domu, to kolejna kwestia, którą powinniśmy rozważyć. Jeśli nie ma nas w domu przez 3/4 dnia to najlepiej zakupić rośliny i kwiaty na balkon łatwe w uprawie. Zastanówmy się także jak mocno rośliny, które zakupimy na balkon będą narażone na wpływ wiatru. Jeśli nam naszym balkonie dość silnie wieje wiatr, nie mogą to być kwiaty wysokie na cienkich łodygach. Warto jeszcze zwrócić uwagę, aby rośliny, które planujemy zakupić na balkon były odporne na zmieniające się warunki pogodowe.

Od czego zacząć? Najlepiej od umycia i wysuszenia korytek balkonowych, skrzynek, donic lub gazonów. Tak naprawdę aranżacje balkonowe mają jedną wielką zaletę, nie muszą być trwałe. Co roku możemy mieć inny pomysł na wystrój balkonu bez żadnych konsekwencji, a także bez dużych nakładów finansowych. Zmiana pór roku za oknem może być tylko i wyłącznie inspiracją dla nas. Jesienią na balkonie mogą kwitnąć wrzosy, a wiosną cebulki kwiatów takich jak: hiacynty, żonkile, tulipany lub krokusy. Warto jednak zadbać o to, aby stałe elementy wystroju na balkonie, pasujące do wystroju mieszkania były solidne, wytrzymałe i funkcjonalne.

Oszczędność miejsca na balkonie

Na balkonie zwykle nie mamy dużej przestrzeni do zagospodarowania, więc przydają się meble kompaktowe, które na szczęście dziś można kupić w sklepie bez żadnego problemu. Kufer na narzędzia może być fajnym siedziskiem, a niebanalna donica może pełnić funkcję schowka. Zwróćmy jednak uwagę na to, aby przedmioty te były łatwe w utrzymaniu czystości i nie nagrzewały się zbytnio od słońca.

Dobrze na balkonie będą się sprawdzały wszelkie elementy podwieszane, półki, haki oraz meble składane. Jeśli balkon przez 3/4 dnia jest silnie nasłoneczniony to warto zamontować markizy lub zaopatrzyć się w parasol, który zasłoni nas przed silnym słońcem na balkonie.

Stylowe dodatki na balkonie stworzą przyjemne miejsce, gdzie wieczorem można zasiąść i np. Poczytać książkę. Wszelkiego typu lampy, lampiony, świece dodadzą tajemniczego uroku.

Jakie kwiaty na balkon?

Najczęściej na balkonie sadzimy pelargonie, szałwie, aksamitki, begonie, bratki, heliotropy, lobelie, stokrotki, żeniszki, petunie i werbeny. Choć kwiaty te wydają się banalne i staromodne, to producenci w ostatnim czasie zaskakują nas nowymi odmianami. I tak np. Pelargonie można coraz częściej spotkać z kolorowymi liśćmi, a kielichy petunii są wielokolorowe.

Dobrze się też sprawdzają ozdobne fuksje i pachnąca maciejka.

Co posadzić od strony wschodniej?

Od strony wschodniej lub zachodniej można posadzić takie kwiatki jak: begonie, bratki, dalie, nagietki, róże, stokrotki, pelargonie, surfinie czy złocienie.

Balkon południowy

Mówi się, że ten daje najwięcej możliwości. Słońce na takim balkonie świeci przez cały dzień. Większość roślin bardzo lubi takie właśnie warunki. Kwitną wtedy w całej swojej okazałości a kwiatostany cieszą nasze oczy.

Balkon od strony północnej

Od dawna uchodzi za nieprzyjazny kwiatom. Nie jest to prawda do końca, ponieważ wobec tak wielkiej liczby dostępnych kwiatów na rynku, można wybrać takie gatunki, które lubią półcień.

Niecierpek, petunia, nasturcja i bluszcz, bez żadnego problemu poradzą sobie właśnie w takich warunkach. Nie będą kaprysiły na balkonie południowym hortensje, begonie bulwiaste, wrzosy, kocimiętka, barwinek, heliotrop peruwiański czy też funkia. Rośliny lubiące cień i półcień, może nie mają tak barwnych kwiatów, jak te, które lubią stanowiska słoneczne, ale mają jedną wielką zaletę – nie trzeba ich intensywnie podlewać.

Jaki projekt na balkonie wcielimy w życie zależy od nas. Warto na zakończenie jeszcze dodać, że w balkonowych stylizacjach sprawdzają się naczynia blaszane, np. Balie, konewki, wiadra oraz kamień i szkło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.